Załóż bloga   Zaloguj sięlokatabankowa

Lokaty bankowe  sposób na zamrożenie pieniędzy

lakatabankowa | 23 Czerwiec, 2017 10:42

altWiele osób korzysta z ofert banków i zakłada lokaty bankowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą nie tylko „zamrozić” swoje pieniądze, ale dodatkowo na tym zarobić.

Czy lokata jest bezpieczna?

Często jednak zastanawiamy się, czy aby na pewno nasze pieniądze są na lokacie bezpieczne – sytuacja na rynku potrafi diametralnie zmienić się z dnia na dzień, co daje nam powody do obaw. Należy jednak wiedzieć, że lokaty bankowe to w pełni bezpieczna forma deponowania oszczędności, a nasz wkład chroniony jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo wszystkie polskie banki objęte są obowiązkowym systemem gwarancji, a banki zagraniczne podlegają regulacjom kraju, w którym mają główną siedzibę. Istnieje więc znikome prawdopodobieństwo utraty naszego wkładu na lokatę. Kolejną kwestią jest inflacja, która cały czas wpływa na wysokość naszych środków na lokacie, a konkretnie odsetek. Choć zarabiamy na odsetkach, inflacja może cały czas zmniejszać realną wartość naszych pieniędzy, jednak zakładając nieoprocentowaną lokatę, tracimy pieniądze. Lepiej więc postawić na lokaty bankowe z oprocentowaniem – wtedy nawet przy odjęciu kwoty podatku oraz inflacji choć trochę oszczędzimy lub przynajmniej zachowamy wysokość naszego wkładu.

Jak wysofać pieniądze z lokaty?

Wiele osób zastanawia się również, czy w sytuacji kiedy tracimy pieniądze na lokacie, możemy z niej zrezygnować w czasie jej trwania. Istnieje możliwość wycofania pieniędzy z lokaty kiedy tylko zechcemy, jednak w przypadku, gdy będzie to termin przed jej zadeklarowanym terminem, możemy utracić część, a nawet całość odsetek, które zyskaliśmy. Musimy więc wypytać o te kwestie pracownika konkretnego banku jeszcze przed podpisaniem umowy. Nie ma jednak możliwości, aby klient stracił kapitał, który zdeponował. Pamiętajmy jednak, że lokaty bankowe mają sens jedynie wtedy, gdy faktycznie chcemy oszczędzić i „zamrozić” nasze pieniądze. W przypadku, gdy chcemy mieć możliwość wypłacania oszczędności w dowolnym momencie, lepiej zastanowić się nad tradycyjnym kontem oszczędnościowym.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

 

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by LifeType - Design by BalearWeb
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki